top of page
Szukaj
  • urbanlift

Prace wysokościowe w przestrzeniach zamkniętych

Prace wysokościowe nie dotyczą tylko mycia okien wieżowców czy montażu reklam. Istnieje jeszcze wiele usług wysokościowych, które odbywają się także w przestrzeniach zamkniętych, a nie tylko na zewnątrz. Są one szczególnie niebezpieczne i trudne, ze względu na ograniczone pole manewru. O jakich pracach w przestrzeniach zamkniętych mówimy i jakie mają wymagania BHP? O tym poniżej.


Co należy do prac wysokościowych w przestrzeniach zamkniętych?


Istnieje szereg usług wysokościowych, które wykonuje się wewnątrz. W porównaniu z pracami na otwartej przestrzeni, pracownicy wysokościowi mają ograniczone pole manewru, przez co ryzyko wypadków jest dużo większe. Wymagają perfekcyjnej koordynacji i organizacji pracy całego zespołu. Myśląc o pracach wysokościowych w przestrzeniach zamkniętych mówimy przede wszystkim o udrażnianiu i czyszczeniu silosów, montażu kanałów wentylacyjnych, konstrukcji windowych, kominów segmentowych czy czyszczenia zbiorników.

Pracując w tak ciasnych i ciemnych warunkach należy być jak najlepiej przygotowanym – zarówno pod względem sprzętu, jak i wiedzy.Pracownik wysokościowy jest zawodem szczególnie niebezpiecznym, dlatego w tej branży stosuje się specjalne przepisy BHP. Określają one m.in. wymagania dot. wyposażenia, przeszkolenia pracownika oraz jego postępowania w sytuacjach kryzysowych. Doświadczenie i kwalifikacje są podstawowym obowiązkiem, jakie kładzie się na kandydata na to stanowisko.


Osoby z uprawnieniami do wykonywania prac wysokościowych muszą najpierw przejść badania lekarskie, w tym neurologiczne, okulistyczne i badania otolaryngologiczne z oceną błędnika. Następnie muszą zdać odpowiednie kursy dedykowane, np. do pracy na rusztowaniach, drabinach oraz w dostępie linowym. Ważna jest także kondycja fizyczna, jak i umiejętność radzenia sobie w trudnych i stresujących sytuacjach.


W momencie zatrudnienia, pracodawca zobowiązany jest na odpowiednie przygotowanie pracownika do danego zlecenia. Pracownik musi przejść również instruktaż z zakresu prac wysokościowych, na które składają się wiedza podstawowa, wiedza o sprzęcie (jak używać, jak zakładać i ściągać), wiedza o transporcie na wyznaczone miejsce pracy, oraz jak działać w przypadku ewakuacji.


Ogromnie ważne jest, aby cały zespół został wyposażony w sprzęt, który pochodzi od zaufanego producenta i posiada odpowiednie certyfikaty świadczące o jego jakości. Nie może być sytuacji, że zabezpieczenie się zerwie lub poluzuje, gdyż może się to skończyć przynajmniej poważnymi obrażeniami, a w najgorszym wypadku – śmiercią pracownika. Musi być jednocześnie wytrzymały, mocno się trzymać ciała alpinisty, oraz cechować się wygodą, ergonomią i mobilnością podczas pracy.

Post: Blog2_Post
bottom of page