top of page
Szukaj
  • urbanlift

Odśnieżanie dachów - obowiązek właścicieli

Odśnieżanie dachu tak samo zresztą jak i usuwanie niebezpiecznych sopli jest obowiązkiem właścicieli albo zarządców nieruchomości. Pamiętać należy o tym, że obowiązek odśnieżania dachu jest dokładnie opisany w prawie budowlanym, dlatego też nadzór budowlany jak i również straż miejska bardzo dużo uwagi w sezonie zimowym przywiązuje właśnie do zgarniania śniegu z nieruchomości.

Dlaczego odśnieżanie dachu jest tak ważne?

Śnieg, który zalega na powierzchni dachu jak łatwo się domyślić, negatywnie wpływa na jego konstrukcję. Największe zagrożenie pojawia się przede wszystkim w czasie roztopów albo wahań temperatury. Samoistnie opadający śnieg, jak i sople mogą stanowić duże zagrożenie dla przechodniów oraz samochodów zaparkowanych przy drodze osiedlowej. Między innymi dlatego też w prawie budowlanym zawarte są stosowne zapiski, które zobowiązują właścicieli nieruchomości do systematycznego usuwania śniegu z dachu.

Co grozi za nieodśnieżony dach?


Osoby, które zaniechają obowiązku odśnieżania dachu, mogą spodziewać się nie tylko mandatu. Zgodnie z aktualnymi przepisami za nieodśnieżenie dachu można trafić do więzienia nawet na 12 miesięcy. Maksymalna wysokość mandatu wynosi nawet do 500 zł. Takie dokument może wypisać nie tylko straż miejska, ale również inspektor nadzoru budowlanego. Jeżeli chodzi o policję, to może ona z kolei ukarać właściciela albo zarządcę nieruchomości mandatem o wysokości 1000 zł. Jeżeli właściciel odmówi jego przyjęcia, to policja automatycznie zgłasza sprawę do sądu. W takiej sytuacji kara wynieść może nawet 5000 zł.

Kto ma upoważnienia do odśnieżania dachu?

Osoby, które odpowiedzialne są za odśnieżanie dachu, muszą oczywiście posiadać aktualne szkolenia bhp. Niezbędne są także ważne badania lekarskie, które dopuszczają do wykonywania zadań na dużych wysokościach. Zgodnie z przepisami osoby, które wykonują prace wysokościowe do 3 metrów, powinny przechodzić badania co 3-5 lat. Powyżej tej wysokości, powinny się odbywać co 2-3 lata. W przypadku osób starszych (powyżej 50 lat) badania należy przeprowadzać co 12 miesięcy.

Wynajem podnośnika koszowego

Na rynku znaleźć można wiele rzetelnych firm, które specjalizują się z odśnieżaniu dachu i usuwaniu niebezpiecznych sopli. Przy większych budowlach niezbędny jest oczywiście wynajem specjalnego podnośnika koszowego. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu będzie można bezpiecznie i szybko pozbyć się kłopotliwego lodu i śniegu z trudno dostępnych miejsc.

Profesjonalne odśnieżanie dachu


Prace wysokościowe jak powszechnie wiadomo, nie należą do najprzyjemniejszych zadań, dlatego też coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się skorzystać z usług profesjonalnych ekip. Miejsce pracy na dużych wysokościach koniecznie musi być odpowiednio zabezpieczone specjalnymi balustradami albo poręczami ochronnymi. Jeżeli z powodów technologicznych nie ma możliwości zamontowania takich zabezpieczeń, to pracownicy odpowiedzialni za usunięcie śniegu muszą być wyposażenie w stosowane środki ochrony osobistej zabezpieczające przed upadkiem. Osoby odśnieżające dach powinny być wyposażone także w odpowiednią odzież ochronną. Przydatne mogą okazać się również elastyczne podeszwy, które charakteryzują się doskonałą przyczepnością do podłoża. Ogromną rolę odgrywa również zabezpieczenie głowy. W tym celu najlepiej postawić na specjalny hełm ochrony. Wszystkie prace wysokościowe powinny być dobrze rozeznane i zaplanowane. Należy zwrócić szczególną uwagę nawet na najdrobniejsze zagrożenia, które mogą doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem.

Post: Blog2_Post
bottom of page