top of page
Szukaj
 • urbanlift

Karabinki – podstawowy podział

Karabinkiem nazywamy metalowy pierścień z otwieranym zamkiem po jednej stronie boku. Produkt ten służy do połączenia ze sobą elementów. Należy on do jednego z najważniejszych elementów wspinaczkowych – fragment układu asekuracyjnego. Swoje zastosowanie znalazł również w pracach wysokościowych. Osoby wykonujące roboty takie jak budowa dachu, malowanie elewacji, mycie okien itp. Muszą być przypięte odpowiednimi pasami, które łączą się za pomocą karabinków.


Jaki jest podstawowy podział karabinków?

Wyróżniamy kilka podstawowych podziałów karabinków ze względu na charakteryzujące je cechy. Najpopularniejszym kryterium rozróżnienia jest ich kształt. Ten natomiast dzielimy na owalne, D-kształtne i gruszkowate (HMS), a także trapezowe, delta oraz pół okrągłe. Kolejna linia podziału to materiały używane do produkcji karabinków.


Obecna oferta karabinków na rynku jest szeroka. Różnią się między sobą ceną, funkcjonalnością oraz jakością i wzornictwem.


 1. Karabinki owalne – produkt o klasycznym i pierwotnym kształcie. Zaliczane są do poręcznych i symetrycznych w obu osiach. Ten kształt umożliwia rozładowanie siły obciążenia na oba ramiona. Karabinki owalne możemy spotkać najczęściej w pracach z zakresu technik dostępu liniowego oraz ratownictwie. Popularne są w taternictwie jaskiniowym, a rzadziej wybierane przez wspinaczy górskich czy alpinistów.

 2. Karabinki D-kształtne – ich zamienna nazwa to D-shape. Swoim kształtem przypominają literę D. Dzięki kumulowaniu siły na dłuższym ramieniu charakteryzują się dużą wytrzymałością. Karabinki D-kształtne w górnej części są nieco szersze niż w dolnej. Swoje zastosowanie znajdują do wpinania przyrządów zjazdowych, podczas budowy skomplikowanych układów asekuracyjnych, transportu ładunków, jak i ludzi.

 3. Karabinki HMS – to karabinki o kształcie gruszkowym i sporym miejscu wewnątrz po zamknięciu zamka. Doskonale sprawdzają się przy wspinaczkach skałkowych, alpinistów oraz górskich.

 4. Karabinki trapezowe, delta, pół okrągłe – służą one do łączenia dolnej części uprzęży „topem”, wpięcia piersiowych przyrządów zaciskowych i łączenia uprzęży ratowniczych. Dodatkowo pomagają podczas budowy stałych stanowisk i systemów asekuracyjno-zjazdowych.

 5. Karabinki sprzętowe – ich kształt przypomina odwrócony karabinek D-kształtny. Wykonane są z tworzywa sztucznego.

 6. Karabinki haki MGO – najczęściej stosowane są w pracach wysokościowych i dostępie linowym. Wyróżniają się intuicyjnym i bezpiecznym zamkiem z automatyczną blokadą. Służą do asekuracji na konstrukcjach stalowych, drabinkach przemysłowych oraz kratownicach.

Przegląd i konserwacja karabinków – prace wysokościowe

Karabinki są jednym z najważniejszych elementów, które łączą człowieka z silnymi elementami łańcuch asekuracyjnego lub liną. Silna konstrukcja oraz poprawne użytkowanie sprawia, że są niezniszczalne dla naszej ręki, ale trudne warunki pracy mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia.

Jakie są powody wycofania karabinków z użytkowania?:

 • niedomykanie się zamka;

 • złamanie korpusu;

 • pęknięcie sprężyny;

 • wyciągnięcie korpusu karabinka osi wzdłużnej lub poprzecznej;

 • zmniejszenie średnicy korpusu;

 • korozja oraz utlenianie korpusu w trudnych warunkach.


Każde oznaki i problemy z użytkowanie karabinka należy traktować poważnie. Używanie niedziałających poprawnie elementów może powodować poważne wypadki, urazy, a nawet utratę życia. Warto pamiętać, że karabinki właściwie używane należy regularnie serwisować.

Post: Blog2_Post
bottom of page